Om SKI | Medarbeidere | Her finner du oss   

 Kurskalender
02.09.2010
Hogst -

13.09.2010
Motorsag -

13.09.2010
Hogst - Ungskogpleie,skogsdrift m/kran og henger.

18.09.2010
Motorsag - dokk opplæring


   Alle kurs og seminarer >>


Søk på sidene:
   

Hjorteviltkjøtt blir mer tilgjengelig

Kjøtt fra hjortevilt er av våre mest attraktive matvarer. Særlig innen reiseliv og turistnæring, men også innen privat husholdning, er ønsket stort om enklere og sikrere tilgang til denne naturnære og kortreiste maten av ypperste kvalitet. Muligheten skal snart bli bedre. 

Elgslakt.JPG

Skogbrukets Kursinstitutt (SKI) har, i samarbeid med Norges Skogeierforbund og andre, arbeidet med Standard for feltkontroll av hjorteviltkjøtt. Denne standarden skal åpne for at en person på jaktlaget som er utdannet og godkjent feltkontrollør, skal kunne utstede erklæring for lagets hjorteviltkjøtt.

Denne erklæringen skal fortelle om kjøttets opphav og tilstand og at det er trygt i forhold til sykdommer og forurensing. Kjøttet kan da leveres til en detaljist for foredling og servering lokalt. Slaktet skal være flodd, og det kan være kan være helt, halvt eller grovdelt.

Vårt utkast til standarden er nå sendt Mattilsynet for vurdering og godkjenning. Vårt håp er at ordningen raskt blir godkjent slik at vi kan være klar med kurs og kursmateriell for distriktsvise kurs for kommende feltkontrollører fra sommeren/ høsten 2010. En forutsetning for det er dog at forskriften som hjemler ordningen, har trått i kraft.

 

Untitled Page